Czy lochy mogą spożywać wysłodziny browarniane?
Wysłodziny browarniane mają wiele zalet i są chętnie wybieranym dodatkiem w celu urozmaicenia diety zwierząt hodowlanych. Zdecydowanie najczęściej sięgają po nie hodowcy krów mlecznych, jednak ich zastosowanie jest znacznie większe. Doskonale sprawdzają się zarówno do skarmiania bydła, jak i trzody chlewnej, w tym loch. Wysłodziny browarniane bogate są w białko i włókno surowe, te dwa elementy to główne zalety młóta, jednak niejedyne cenne składniki pokarmowe, jakie się w nim znajdują.
Włókno surowe w diecie zwierząt ma podobną funkcję co błonnik w diecie ludzi. Reguluje pracę jelit, wpływa na trawienie pokarmów i uczucie sytości. Te cechy są bardzo istotne w skarmianiu loch prośnych, ponieważ w pierwszym miesiącu ciąży, aby odpowiednio zadbać o jej utrzymanie, należy podawać karmę o niskiej wartości energetycznej, a jednocześnie zaspokajającą uczucie głodu na długo. W tym celu doskonale sprawdzają się wysłodziny browarniane, które cechują się niską zawartością węglowodanów z dużym udziałem włókna surowego.
Dodatek młóta browarnianego do paszy dla loch
Warto zwrócić uwagę, że wysłodziny browarniane nie są pełnowartościową karmą i mogą stanowić jedynie dodatek do paszy dla zwierząt. Odpowiednia dawka młóta w diecie loch prośnych to 3-4 kg na dobę. Nie jest to porcja ściśle określona, ponieważ udział młóta powinien zostać dobrany w zależności od innych składników paszy. Jeśli w mieszance znajdują się inne bogate we włókno składniki, należy stosować mniejszą dawkę wysłodzin.
Komponując mieszankę pasz dla loch z wykorzystaniem wysłodzin browarnianych, należy wziąć pod uwagę dużą zawartość białka pochodzącego ze zboża. W związku z tym jest to składnik ubogi w aminokwasy egzogenne i dieta loch wykorzystująca młóto powinna być o nie uzupełniona.
Zaletą wysłodzin browarnianych jest fakt, że mogą one być stosowane u zwierząt karmionych na mokro oraz na sucho, ponieważ młóto przechowywane jest w różnych formach. Powszechnie stosowane jest młóto kiszone, występuje jednak też w formie suszonej.