Jaki jest średni skład mikroelementów i składników odżywczych w młócie browarnianym?
Hodowcy zwierząt gospodarskich i bydła, a zwłaszcza krów mlecznych, są największymi odbiorcami młóta browarnianego. Jest to ściśle związane z bogactwem składników odżywczych, jakie oferuje ten produkt oraz sposobem, w jaki wpływa na polepszenie parametrów produkcji mięsa i mleka. Wysłodziny stosowane są jako dodatek paszowy do skarmiania zwierząt, ich główną zaletą jest bogactwo białka, ale to niejedyny cenny element w ich składzie.
Świeże wysłodziny browarniane zawierają około 22% suchej masy, a w niej aż ¼ stanowi białko. Co więcej, jego znacząca większość nie rozkłada się w żwaczu, a trafia do jelita cienkiego i dopiero tam jest trawiona. Dzięki temu mleko zachowuje bardzo dobre parametry i ma wysoką jakość. Mocznik w jego składzie jest na prawidłowym poziomie, za to rośnie ilość białek mleka, co jest bardzo pożądaną wartością. Dodatkowo dodatek młóta w diecie krów pozytywnie wpływa na proces syntezy mleka.
Czy młóto dostarcza innych składników odżywczych?
Wysoka zawartość białka to często wskazywana zaleta młóta browarnianego, jednak to niejedyny powód, dla którego warto podawać je zwierzętom. Wysłodziny zawierają również sporo tłuszczy, około 10%, a także włókno surowe – około 18%. Oba składniki są niezbędne w diecie bydła i krów mlecznych. Zwłaszcza włókno surowe jest pożądane, ponieważ dba o układ trawienny zwierząt, co ma pozytywny wpływ na jakość pozyskiwanych z hodowli surowców.
Młóto browarniane to też źródło licznych witamin i aminokwasów. Bogate jest głównie w witaminy z grupy B, można w nim znaleźć dawkę B1, B2, B4 i B5. Dostarcza również spore ilości witaminy A i E. Całe to bogactwo składników odżywczych pozytywnie wpływa na ilość otrzymywanego mleka. Można więc śmiało powiedzieć, że młóto stanowi mlekopędny dodatek do paszy, a dodatkowo sprawia, że produkt jest wysokiej jakości.