Jakie zwierzęta mogą być karmione wysłodzinami browarnianymi?
Wysłodziny browarniane to doskonały produkt do skarmiania zwierząt. Świetnie wiedzą o tym hodowcy bydła, a zwłaszcza krów mlecznych, którzy najchętniej po nie sięgają. Młóto to domieszka wzbogacająca dietę, co oznacza, że nie jest ono głównym źródłem pokarmu, a jedynie bogatym w cenne składniki pokarmowe dodatkiem. To ważne, ponieważ przekroczenie zalecanej dawki przynosi efekty odwrotne od zamierzonych.
Dużą zaletą wysłodzin browarnianych jest zawartość białka, podawane są więc krowom, aby zwiększyć produkcję mleka oraz poprawić jego parametry. Do tego celu młóto sprawdza się świetnie. Nie dość, że dostarcza białka, włókna surowego oraz innych mikro- i makroelementów, to również doskonale smakuje, dlatego jest chętnie spożywane. Ta zaleta sprawia, że wysłodziny browarniane sprawdzają się również w skarmianiu opasów. Dzięki smakowitości pokarm przyjmowany jest w większych dawkach, co sprzyja szybkiemu przyrostowi masy ciała bydląt.
Czy młóto nadaje się do skarmiania innych zwierząt?
Oczywiście, że tak. Cenne składniki zawarte w wysłodzinach browarnianych potrzebne są w diecie wszystkich zwierząt, a nawet ludzi! Poza bydłem wysłodzinami karmione są świnie, zarówno lochy, jak i tuczniki, a także pozostałe zwierzęta gospodarskie: owce, kozy, konie. To też doskonały produkt spożywczy dla drobiu i ryb.
Młóto browarniane występuje w różnych postaciach: mokrej, kiszonej i suszonej. Należy mieć więc na uwadze, że nie tylko świeży produkt podawany jest zwierzętom. Często młóto w formie suszonej traktowane jest jako cenna domieszka pasz, dlatego warto szukać go w składzie wybieranych mieszanek.
Poza zwierzętami gospodarskimi młóto stosowane jest również jako wzbogacenie diety zwierząt domowych. Konkretnie świeży produkt może stanowić świetną bazę pod wypiekane w domu ciasteczka dla psów. W ten sposób powstają smaczne kąski, które przede wszystkim dostarczają wielu składników pokarmowych, a praktycznie pozbawione są cukrów.