Odpady z browaru jako element wzbogacenia paszy dla świń
Odpady z browaru powstające podczas warzenia piwa to produkt pochodzenia roślinnego. Wysłodziny browarniane, bo tak się je określa, to nierozpuszczone pozostałości słodu, które są zbędne w dalszych procesach produkcyjnych. Po dokonaniu analizy chemicznej składu wysłodzin odkryto, że zawierają one szereg mikro- i makroelementów korzystnych w diecie zwierząt hodowlanych. Od tej pory młóto browarniane stało się cennym dodatkiem do pasz trzody chlewnej.
Wysłodziny browarniane to nie tylko składnik paszy bogaty w wartości odżywcze, ale również dodatek polepszający smakowitość pożywienia. Nadaje się on zarówno do karmienia tuczników, które dzięki tej smakowitości przyjmują więcej pokarmu i szybciej przybierają na wadze, ale również dla prośnych oraz karmiących macior. Młóto zawiera duże ilości białka pokarmowego, włókna surowego oraz innych ważnych składników odżywczych.
Jak karmić świnie młótem browarnianym?
W karmieniu świń i osiąganiu dzięki temu jak najlepszych efektów ważne są proporcje. Tylko odpowiednio dawkowane młóto browarniane przyniesie oczekiwane, pozytywne efekty. Zgodnie z zaleceniami przyjmuje się, że odpowiednia dzienna dawka suszonego młóta browarnianego dla loch niskoprośnych wynosi od 1,3 do 1,6 kg na sztukę. W przypadku tuczników zalecana jest mniejsza porcja – od 0,6 do 1 kg na sztukę dziennie.
Ważną cechą młóta browarnianego jest możliwość stosowania go zarówno w hodowlach trzody chlewnej karmionych na mokro, jak i na sucho, ponieważ występuje w obu wariantach. Suszone młóto browarniane jest łatwe w przechowywaniu oraz trwałe, dlatego stanowi doskonały dodatek w diecie loch karmionych na sucho. Przy tym charakteryzuje się niską koncentracją energii, co również jest bardzo istotne. Młótem browarnianym można zastąpić śrut owsiany lub rzepakowy, ponieważ dostarcza odpowiednią ilość włókna surowego.