Wpływ stosowania młóta w diecie krów na produkcję mleka
Skarmianie krów mlecznych paszą z dodatkiem młóta browarnego jest dobrym sposobem na optymalizację produkcji. Dzieje się tak, dlatego że jest to produkt odpadowy i dzięki temu stosunkowo tani, a jednocześnie pozytywnie wpływa na jakość i ilość pozyskiwanego mleka. To za sprawą dużej ilości białka w składzie – stanowi ono około 1/5 suchej masy. Poza nim produkt bogaty jest w mikro- i makroelementy oraz witaminy niezbędne w żywieniu zwierząt.
To głównie wspomniane białko odpowiada za poprawę parametrów mleka. Stosunkowo mała (w porównaniu z innymi źródłami białka) jego część jest trawiona w żwaczu, a sporo składnika trafia do jelita cienkiego i dopiero tam jest rozkładane. Ten proces hamuje powstawanie mocznika, co nie tylko widać przy badaniu próbek mleka, ale przede wszystkim jest dobre dla zdrowia wątroby i całego organizmu krowy.
Jak odpad browarniany wpływa na produkcję mleka?
Skarmianie krów wysłodzinami browarnianymi wpływa nie tylko na ilość mocznika w mleku, ale reguluje też inne parametry surowca. Podawanie ich pozytywnie wpływa na zawartość białka w mleku. Jest to spowodowane tym, że młóto zawiera niewielkie ilości tłuszczów w składzie. To ważne, ponieważ właściwa ilość białka świadczy o wysokiej jakości produktu. Dzięki temu można liczyć na dobre stawki w skupach, a więc większe przychody z hodowli.
Odpowiednią dietą regulować można również zawartość tłuszczu w mleku. Na to także ma wpływ dodatek młóta browarnianego do dziennych dawek pokarmu. Jest ono bowiem bogate we włókno surowe, którego ilość i jakość jest istotna dla utrzymania prawidłowej wartości tłuszczu. Jego obecność jest również bardzo ważna dla działania całego układu pokarmowego zwierzęcia i dbania o kondycję żwacza. Z tego wynika, że młóto jest doskonałym produktem nie tylko do optymalizacji produkcji mleka, ale także rozsądnym wyborem dla zdrowia stada.